דבר היועצת

יפעת. יועצת שז"ר

משפחת שז"ר היקרה,

שמחה ונרגשת לשוב אליכם מחופשת הלידה.

אני מאמינה כי האדם הוא יצור חברתי, דינאמי, מושפע מסביבתו שיש להתייחס אליו במכלול היבטיו: הרגשי, החברתי, הקוגניטיבי וההתנהגותי. הוא חיובי ביסודו ויש לו היכולת והכוחות לעזור לעצמו, לבחור את המשקפיים להתבונן על המציאות שמולו ולנהל את רגשותיו כך שאיכות חייו תהיה גבוהה יותר.

צרכים בסיסיים של שייכות, כבוד, ביטחון וצרכים מיטביים, גבוהים יותר, של מסוגלות, אוטונומיה ומימוש עצמי – מניעים אותו לפעילות ולהתנהגות. מימושם מאפשר לו לנוע לעבר מיטביות ורווחה נפשית בחייו, בהתאם לטיב האינטראקציה שלו עם הסביבה והיותה של הסביבה מקדמת צמיחה זו.

התלמידים והמורים הפוקדים את בית הספר, וההורים השולחים את ילדיהם לביה"ס ביום יום מונעים על ידי אותם צרכים ממש ושואפים לרווחה נפשית. לכן בעבודתי החינוכית אני שמה במוקד מצד אחד, את מימוש צרכי התלמידים, המורים וההורים כפרטים ומצד שני – את סביבת ביה"ס כסביבה המאפשרת לצרכים אלו לבוא לידי ביטוי. סביבה מעין זו תקדם חיפוש ויצירת משמעות, פיתוח ערך עצמי, חיזוק הכוחות, למידה רגשית וחברתית, סיפוק צרכים בסיסיים ומעגלי תמיכה.

כיועצת בית הספר עבודתי מתמקדת בהיבטים המשלימים את תהליך הלמידה – ההיבטים הרגשיים, החברתיים והערכיים. אני רואה עצמי כדמות משמעותית המובילה היבטים אלו, כמי שיוזמת ומקדמת תהליכים של צמיחה אישית של הפרטים במערכת (אדם במיטבו) ושל סביבות המקדמות צמיחה וגדילה (סביבה המקדמת מיטביות), תוך שימוש יעיל במשאבים והסתייעות בשותפי תפקיד.

בבית הספר קהילה מסייעת הכוללת את המערך החינוכי טיפולי אשר מקדמת ומעניקה מענה לפרט ולמערכת במטרה לאפשר לכל התלמידים לקבל מענה מיטבי לצרכיהם.

עבודתי מתקיימת עם כל באי בית הספר: תלמידים, הורים, מורים וקהילה.

לשותפות ההורים ערך עליון בהצלחתו של התלמיד. אני מאמינה בראיה כוללת של התלמיד ובשיתוף פעולה עם הבית. לכן, חשוב לי לשמש לכם, הורים ותלמידים, אוזן קשבת לכל נושא שבו תבחרו לשתף או להתייעץ איתי. בעזרת שיתופי פעולה, עבודת צוות ויצירת דיאלוג משמעותי בין כל באי בית הספר נצמיח סביבה בריאה ומיטבית.

מטרת העל שלי, הינה קידום הרווחה הנפשית של התלמידים.

עבודתי מתמקדת בקידום אקלים חינוכי מיטבי על מנת שהתלמידים יחושו מוגנות, ביטחון, שייכות ותחושת ערך. כבסיס למימוש היכולות, לכן אני פועלת לקידום הדיאלוג בין התלמידים לבין עצמם, ובין המורים לתלמידים, כך שהמורים יהוו מבוגר משמעותי עבור התלמידים, ומקדמת את הלמידה הרגשית והחברתית של התלמידים, בכדי לסייע להם להתמודד עם משימות התפתחותיות ועם מצבי חיים שונים.

תכנית כישורי חיים מייצרת הזדמנויות לתלמידים ללמוד על עצמם, להתנסות בפיתוח כישורים אישיים ובין אישיים ולהתמודד עם מצבי לחץ, שינויים ומעברים, מצבי קונפליקט ומצבים רלוונטיים נוספים, ולהצטייד בארגז כלים ישים ומשמעותי לחיים.

מומלץ לפנות אלי דרך מחנכת התלמיד או דרך מזכירות בית הספר.

ימי העבודה שלי בביה"ס הם ימים א', ג'-ו'.

לרשותכם,

יפעת ברק

יועצת בית ספר שז"ר